Nacházíte se: Úvodní stránka > Slovensko > Východní slovensko
Sponzorované odkazy:
Milovníci přírody a nadšenci pro turistiku mohou na východním Slovensku obdivovat krásy Tatranského národního parku, jehož součástí jsou Vysoké a Belianské Tatry a část Západních Tater. Nejvyšším vrcholem Vysokých Tater je Gerlachovský štít (2 655 m). Nejvyššími vrcholy západní části Tater je Lomnický štít (2 632 m) a Kriváň (2 494 m). V Tatrách se vyskytuje víc než 90 ples (Štrbské pleso, Modré pleso, Velké Hincovo pleso aj.). Z chráněných krajinných oblastí se turistům nabízí sopečné pohoří Vihorlat. Snad nejpůvabnějšími místy tohoto pohoří je Sninský kámen (1 005 m) a jezero Mořské oko (618 m). Na východním Slovensku je možné navštívit také Pieninský národní park a z chráněných krajinných oblastí Slovenský ráj, Slovenský kras a Východní Karpaty.
Jestliže dáváte přednost dovolené u vody, možnost koupání nabízí například přehrady Ružín a Bukovec, které se nacházejí nedaleko Košic nebo přehradní nádrž Zemplinská Šírava poblíž města Michalovce.
Vysoké Tatry, Malé Štrbské pleso
Město vzniklo na počátku 14. století. Bardějov se stal v roce 1986 prvním městem na Slovensku, které získalo Evropskou cenu – zlatou medaili za záchranu památek. Tuto cenu uděluje mezinárodní kulturní nadace ICOMOS při UNESCO. Nepůvabnější bardejovskou památkou je jednoznačně goticko-renesanční radniční náměstí spolu s městskou radnicí. Dále se ve městě a jeho okolí nachází římsko-katolický farský kostel sv. Egídia, kostel sv. Jana Křtitele, Šarišské muzeum nebo Muzeum lidové architektury, které se nachází Bardejovských Kúpelí.
První písemná zmínka o Humenném pochází z roku 1317. Z historických památek města si prohlédněte například řecko-katolický chrám Nanebevzetí Panny Marie, řecko-katolický chrám sv. Petra a Pavla, renesanční kostel, skanzen lidové architektury a bydlení nebo pravoslavný chrám Cyrila a Metoděje. Odpočinout si můžete pod korunami vzácných a památkově chráněných stromů, které najdete v Parku Míru.
Kežmarok je půvabné město ležící pod Vysokými Tatrami. Toto místo je jako stvořené pro dlouhé procházky. Historické jádro Kežmaroku bylo v roce 1950 vyhlášeno za městskou památkovou rezervaci. Z historických památek si v Kežmaroku můžete prohlédnout evangelický dřevený kostel, neskorogotickou baziliku sv. Kříže, renesanční zvonici, neskorogotický hrad a městské opevnění z 15. století nebo kostel Nejsvětější Trojice.
Hlavním centrem východního Slovenska jsou Košice. V počtu obyvatel jsou po Bratislavě největším městem Slovenska. Leží v blízkosti hranic s Maďarskem, Polskem a Ukrajinou. Košice jsou městskou památkovou rezervací. Za návštěvu jistě stojí chrám sv. Alžběty, barokní Morový sloup, Levočský dům, Žebrákův dům nebo renesanční Urbanova věž, která byla původně postavena v gotickém slohu.
Nejstarší písemná zmínka o Levoči pochází z roku 1249. Historické jádro města bylo v roce 1950 vyhlášeno za městskou památkovou rezervaci. Svou architekturou si Levoča zachovala středověký charakter. K významným památkám města patří především gotický kostel sv. Jakuba. Dále se město může pyšnit největším obdélným středověkým náměstím nebo renesanční radnicí.
Město Medzilaborce leží v Prešovském kraji na soutoku Horního Laborce a Vydranky. Nachází se poblíž hranice s Polskem. Medzilaborce jsou proslavené především muzeem Andyho Warhola, jehož rodina pochází z nedaleké vesnice Miková. Dále se ve městě nacházejí řecko-katolický kostel Vasila Velikého, pravoslavný kostel sv. Ducha a římsko-katolický kostel Panny Marie.
Poprad je okresním městem ležícím v Prešovském kraji pod Tatrami. Do Popradu a jeho okolí se sjíždějí turisté ze Slovenska i ze zahraničí. Nemusíte být okouzleni pouze Vysokými Tatrami. Také ve městě Poprad jsou zajímavá místa k vidění. Z kulturních památek je možné navštívit kostel sv. Egídia, evangelický kostel nebo synagogu. V nedaleké Spišské Nové Vsi si můžete prohlédnout například expozici Vlastivědného muzea nebo gotický kostel, který je dominantou města.
Prešov je okresním městem a také centrem Prešovského kraje. Je třetím největším městem na Slovensku. Mezi pamětihodnosti města patří kostel sv. Mikuláše, barokový evangelický kostel z poloviny 17. století, barokový františkánský kostel a barokový řecko-katolický chrám z roku 1754. V okolí Prešova se vyskytuje například Šarišský hrad nebo hrad Zborov a několik dalších.
Spišská Sobota je městskou památkovou rezervací nacházející se v okrese Poprad. Z historických památek stojí za povšimnutí římsko-katolický farský kostel sv. Juraja nebo evangelický kostel z roku 1777 a radnice, které se nacházejí na náměstí.
Obec Ždiar se nachází v okrese Poprad a je obklopena pohořím Spišská Magura a Belianské Tatry. Ždiar pochází z 15. století a je památkovou rezervací lidové architektury. V obci můžete navštívit Ždiarský dům s etnografickou expozicí, která je zaměřena na typické vybavení ždiarských dřevěnic. V okolí se nachází například termální koupaliště Vrbov nebo Ľubovnianský skanzen lidové architektury Spíše a Šariše.
Autor textů a fotek je Terezie Foldynová.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.