Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Orlické hory – odpočinek a turistika pro každého
Sponzorované odkazy:
Pohoří na severovýchodě Čech, hraničící s polským Kladskem, svůj název získalo podle řeky Orlice, která zde protéká, její divoký pramen rozděluje kopce na několik celků, které již spadají k našim sousedům. Nejvyšším vrcholem je zde Deštná, měřící 1115 metrů nad mořem. Stejně tak, jako v jiných horských útvarech české republiky, i zde si užijete dostatek turistiky a outdoorových sportů. Pronajměte si v oblasti Orlických hor chatu či apartmán a prozkoumejte zdejší krajinu do těch nejmenších detailů.
Velikým lákadlem pro cestovatele je Anenský vrch s dnešní rozhlednou vysokou několik metrů. Až do roku 1937 zde stávala kaple sv. Anny, jenž byla postavena v roce 1766 hajným Johanem Kastnerem z Horní Rokytnice. Podle pověsti byl jednou nucen strávit noc v lese v blízkosti vrchu, kde vyslechl tři muže, kteří chtěli přepadnout jeho hájovnu. Z vděčnosti, že se na to mohl připravit, slíbil sv. Anně vybudovat na onom místě kapli.
Národní přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území v Orlických horách. Rezervaci tvoří pozůstatek zakrslého bukového pralesa s vtroušeným smrkem, klenem a jeřábem. S ohledem na klimatické podmínky tu dvousetleté buky dosahují výšky pouze okolo 15 metrů; právě jen pro nekvalitní dřevo jejich křivolakých kmenů zůstal tento porost ušetřen při drancování lesů Orlických hor v minulých staletích. Cennou částí rezervace je i rašelinná louka s podložím fylitických rul, rozdělená Jiráskovou cestou zhruba na dvě stejné části. Tato vlhká lučina na podzolech je takzvanou praloukou – to znamená, že již před násilným odlesněním celého pohoří člověkem zde byla bezlesá plocha.
Taktéž přírodní rezervace je tvořena přírodními úkazy jako jsou běžné horské lesní druhy a druhy pramenišť, např. třtina chloupkatá, borůvka černá, pstroček dvoulistý, papratka samičí, samorostlík klasnatý, kyčelnice cibulkonosná, řeřišnice hořká a další. Černý důl byl přírodní rezervací zvolen roku 1954 a dlouhá léta byl veřejnosti nepřístupný.
Horská osada vznikla pravděpodobně v souvislosti s přemístěním sklárny z nedaleké Kunčiny Vsi v druhé polovině 16. století. Chráněna je zde především rašelinná louka s rozptýlenými stromy, náletovými dřevinami a s pestrou mozaikou rašelinných biotopů. Na nejvlhčích místech roste vachta trojlistá, ve zbytcích podmáčených luk prstnatec májový, prvosenka vyšší, kozlík dvoudomý a violka bahenní.
Malebná pohraniční víska vznikla v souvislosti se založením sklárny na potoce Neratovci koncem 15. století. Už v průběhu 16. století byl na místě dnešní hřbitovní kaple postaven jednoduchý dřevěný kostelík, lákající turisty nejen z blízkého okolí. Víska se taktéž pyšní každoročními tradičními poutěmi.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.