Nacházíte se: Úvodní stránka > Cestování > 10 tipů na bezpečné cestování autem v zimě
Sponzorované odkazy:
S každým rokem přichází celá řada nových novel, které se týkají pohybu automobilů na pozemních komunikacích. Ne vždy se ale řidičům podaří všechny zaregistrovat. Tento článek obsahuje 10 tipů, rad, návodů či doporučení, jak bezpečně cestovat během zimy.
Nezapomínejte, pokud je vozovka označena dopravním značením
„Zimní výbava“, dodržujte předpisy a také si zimní
výbavu pořiďte. Značení „Zimní výbava“ neplatí celoplošně po celé
České republice, ale vyskytuje se pouze na vybraných úsecích. Např. se
s touto značkou můžete setkat v Olomouckém, Pardubickém či v Ústeckém
kraji. Tím nejdůležitějším příkazem „Zimní výbavy“ jsou bezesporu
zimní pneumatiky (povinnost je používat zimní pneumatiky v období od
1.11. do 30.4; pokud pneumatiky na určeném místě nemáte, použijte jako
náhradu zimní řetězy), udržování bezpečnosti a plynulosti provozu. Pokud
porušíte tyto pravidla, hrozí vám ztráta jednoho bodu a pokuta ve výši
cca 2000 Kč.
A jak takovou značku „Zimní výbava“ poznáte? V modrém kruhu, který
je lemován bílou barvou, je zobrazeno auto zepředu a pod ním se nachází
sněhová vločka.
Dalším tipem nebo-li spíše pravidlem bezpečného cestování autem v zimě (nejen v zimě) je – připoutat se bezpečnostním pásem. Každý osobní automobil má k dispozici pásy, opravdu na tuto nutnost nezapomínejte. Vozovky jsou v zimním období mnohem více kluzké a pásy vám mohou zachránit život.
Důležité je připoutat nejen sebe, ale také naše děti. Důležitým kritériem pro výběr autosedačky je váha, věk a výška dítěte. Volte správné autosedačky, které jsou schváleny dle nejnovějších evropských norem. Nepodceňujte velikost autosedačky – hlava dítěte nesmí přesahovat opěrku zad. Při nákupu a výběru sedačky mějte také ohled na pohodlí a komfort vašeho dítěte. V sedačce může trávit bez hnutí až několik hodin. Nikdy nepoužívejte sedačku, která již prošla nějakou nehodou nebo která je poškozená. A také mějte na paměti, že bezpečná autosedačka je pouze taková, která se dá správně připoutat ve vašem automobilu.
Nikdy nejezděte na zimní a zasněžené vozovky s autem v havarijním stavu. Automobil musí být na zimu řádně připraven. Přezujte si letní pneumatiky na zimní, nechte si zkontrolovat brzdy, dolijte si zimní směs do ostřikovačů apod. Řidiči by si měli dávat pozor při používání brzd v zimním období. Brzdná dráha je totiž mnohem delší než na suchých, letních vozovkách. Důležité je dodržovat dostatečné odstupy od ostatních aut (to i boční odstup), a počítejte také s úseky, kde je nebezpečí mnohem větší – např. mosty, přechody z hlavní silnice na vedlejší apod.
Sníh dokáže na silnicích natropit pořádné problémy, proto je důležitá i tato rada. Pokud je vozovka zasněžená nebo dokonce namrzlá, je obrovský rozdíl v zabrzdění auta. V zimě to prostě mnohem víc klouže než např. v létě, proto mějte lehkou nohu na plynovém pedálu a vyhýbejte se prudkým pohybům volantem. Může se stát, že i pokud pojedete pomalu, pneumatiky mohou ztratit přilnavost a vy tak dostanete smyk. Co v takovém případě dělat? Tou nejdůležitější zásadou a radou je – vyvarovat se prudkým sešlapáváním brzdového pedálu a rychlým pohybům volantem. Při jízdě (nejen v zimě) se maximálně soustřeďte na jízdu a řízení vozidla.
Pokud se chystáte na delší cestu, nezapomeňte si připravit dostatečné množství pohonných hmot v nádrži. Do auta si na cestu přibalte nápoje případně i potraviny, nezbytné léky a lékárničku, peníze pro případ nákupu benzínu, nápojů, potravin apod. Jestli najdete ve vozidle ještě drobné místečko, přibalte si také plně funkční svítilnu nebo svíčku a sirky. Od věci nejsou také menší lopaty nebo hrablo na sníh, sněhové řetězy, písek, startovací kabely atd. Jak již bylo zmíněno v bodě č. 4., mějte dobrý technický stav vozidla.
V jednadvacátém století má snad každý z nás mobilní telefon. Nezapomínejte před každou cestou nabít baterku a případně si i nabíječku zabalit s sebou. Nikdy nevíte, co se může stát a kdy budete potřebovat zavolat o pomoc.
Při cestě v nepříznivém počasí mějte zapnuté autorádio a poslouchejte stanice, kde vás pravidelně seznamují se stavem vozovek, informacemi o dopravních situací apod. Jak se říká „Dobrá rada nad zlato“.
Pokud se chystáte na delší, ale i kratší cestu, raději se teple oblečte. Nikdy nevíte, jestli budete muset stát v koloně aut, pomáhat zraněným, jestli se vám rozbije auto apod. Nejvhodnější je zvolit teplé kalhoty, teplé boty, svetr a bundu, případně kabát, rukavice, šálu a čepici. Myslete nejen na vaše oblečení, ale i pro vaše cestující. Od věci také není přibalit teplou deku.
V případě velmi nepříznivého počasí a špatné předpovědi raději zůstaňte doma (zvláště pokud chcete cestovat s dětmi). Na váš výlet se vydejte v lepším počasí.
A co říci závěrem? Všem vám přeji šťastnou a bezpečnou cestu!
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.