Nacházíte se: Úvodní stránka > Kypr > Informace > Historie Kypru
Sponzorované odkazy:
Především díky příznivému klimatu a geografické poloze má Kypr dlouhou a bohatou minulost. Poznatky poskytují informace o více než 10 tisících let života na tomto středomořském ostrově. Bohužel ne vždy zažíval Kypr klidné časy prosperity, také byl středem zájmů mnoha okolních civilizací.
První důkazy o osídlení ostrova se objevují již z dob neolitu, přibližně tedy z roku 8500 let před naším letopočtem. Na jihu ostrova byly při pobřeží nalezeny různé nástroje a opracované kosti zvířat. Dalšími průkaznými nálezy jsou kamenné včelíny z několika oblastí, pocházející z doby kolem roku 7000 před Kristem. Asi 3800 let před naším letopočtem přichází ničivé zemětřesení a zasahuje kulturu doby neolitu.
Zhruba kolem roku 3500 před naším letopočtem se začíná s těžbou mědi u pohoří Troodos a tím začíná doba měděná. Z tohoto kovu a výrobků z něj se stává důležitý obchodní artikl. Dále se směňuje keramika a opium. Partnery jsou asijské země, Egypt, Peloponés a ostrovy v Egejském moři.
Přichází doba bronzová a s ní období konfliktů. Staví se tedy na ostrově řada pevností. Na Kypr přichází Řekové a zakládají městské královské státy. Patří mezi ně Enkomi, Kition, Kourion, Paphos a Soloi a Lapithos na severním pobřeží. Tímto se Kypr dostává pod vliv řecké kultury.
V období od roku 1000 až 750 před naším letopočtem se na Kypru nachází deset městských království. V 9. století osidlují zemětřesením zničený Kition Féničané. Dochází tedy k pronikání orientální kultury do původní řecké. Během 8. století zažívá ostrov nebývalý rozkvět. Postupem času jsou městská království nucena platit poplatky Egyptu, Sýrii a Persii. Pod vládou krále Evagorase ze Salaminy se Kypr na krátkou dobu sjednocuje a dle záměrů krále se stává jedním z nejdůležitějších center v rámci Řecka.
Za hélénského období vytváří Ptolemajovci jednotný Kypr a hlavním městem se stává Paphos.
Krátce před počátkem letopočtu se dostává Kypr do rukou Římanů a během následujících tří set let získává značný vliv křesťanství.
Kolem roku 330 našeho letopočtu započíná éra pod nadvládou Byzance. Během 7. až 10. století musí Kypr čelit mnohým nájezdům Arabů.
Na konci 12. století během křižáckých výprav přicházejí na ostrov Britové. V čele je Richard Lví Srdce. Velmi brzo však předávají ostrov Palestině, rytířským templářům.
Po pouhém roce přechází Kypr pod nadvládu jeruzalémského krále Guida z Lusignanu. Nastává zhruba třísetleté období vlivu původně francouzského rodu Lusignanů. Během těchto let se na ostrově situace trochu uklidňuje a pozice křesťanství se upevňuje.
Koncem 15. století získávají vládu nad Kyprem Benátky. Toto území mělo pro Benátčany strategickou polohu vzhledem k Osmanské říši.
Roku 1571 však Osmané Kypr obsazují a získávají pro sebe. Vliv si získává islám a opět řecká ortodoxní církev.
Po roce 1878 sice stále Kypr patří k Osmanské říši, administrativně ho však spravuje Británie. Od roku 1914, kdy Turecko vystupuje za války na straně Německa, je ostrov považován za území patřící Velké Británii, o jedenáct let později je Kypr prohlášen za britskou korunní kolonii.
Roku 1960 získává Kypr na základě dohody nezávislost. Poté situace dospívá ke konfliktům mezi tureckou a řeckou částí obyvatelstva. O čtrnáct let později dochází k invazi Turků. Brzo na to vzniká separatistický stát, Severokyperská turecká republika
Během všech historických období zde vznikají význačné památky a civilizace zde zanechávají odkazy svého působení. Část z nich byla bohužel zničena, ovšem stále je zachováno mnoho z toho, co stojí za to vidět.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.