Nacházíte se: Úvodní stránka > Malta > Informace > Doprava na Maltě
Sponzorované odkazy:
Na to, že se jedná o dopravu na území evropského státu, mohou být někteří návštěvníci velmi překvapeni. Zvláště situace na silnici může leckdy skoro až udivovat. Neukáznění chodci i neurvalí řidiči bývají na denním pořádku. Rozhodně však není čeho se obávat. Místní jsou milí a jakoukoliv situaci či nedorozumění s nimi lze jednoduše vyřešit.
S ničím převratným v ohledu dopravy se na Maltě nesetkáme. I tak lze říci, že ne vše je na Maltě zcela typické. Klasická silniční doprava zde samozřejmě funguje, i když oproti našim zvyklostem možná nepříliš spořádaně. Komunikace jsou poměrně dobře vybudované. Hojně se zde, především turisty, zapůjčují kola a lehké motocykly, které přepravu také značně zjednodušují. Není žádným překvapením, že zde také funguje přeprava trajektem, která dokonce nabízí i možnost trochu se pokochat pohledem na malebné pobřeží nebo čisté modré moře. Mezi leteckou dopravou jistě stojí za to zmínit velice důležité a jediné mezinárodní letiště Malta Luga. Toto letiště se nachází kousek od hlavního města- Valletty a tvoří důležitý dopravní uzel. Mimo létání letadly se také dá využít (v některých destinacích) rychlý a velice pohodlný způsob přepravy pomocí helikoptéry.
Nezkušený řidič by na Maltě jistě prožil něco jako zkoušku ohněm.
Dokonce i zkušený řidič by byl v mnohých situacích přinejmenším
zaskočen. Základní a zásadní problém může nastat už u samotného
faktu, že se na Maltě jezdí vlevo. Další a též velmi podstatné problémy
mohou nastat během samotné jízdy. Místní řidiči mají většinou poněkud
prudší povahu a vyjadřují se velmi hlasitě. Často jsou během dopravy
využívány také klaksony a jakýkoliv jiný způsob, jak na sebe hlasitě
upozornit. Řidiči troubí téměř v jakékoliv situaci a to na auta
i chodce. U přecházení vozovky se totiž příliš pravidel nedodržuje a
tak si místní vlastně přecházejí, kde se jim líbí. Na silnicích jsou
k potkání ve většině případů starší automobily. Velmi častou je
například tradiční Škoda 120. Zásadním problémem ve velkých městech
je také velmi omezená možnost parkování. Mnohdy dochází k odtažení
vozu z důvodu špatného zaparkování. Pokud by si turista rozhodl pro
vlastní přepravu zapůjčit automobil, jistě po Maltě najde mnoho takových
možností. Z hlediska vlastního klidu bude jistě lepší popřemýšlet
o jiném způsobu, jak se dostat z místa na místo.
Co se silnic týče, většinou se setkáváme s upravenými vozovkami.
Dostaneme-li se někam mimo město, můžeme však narazit na silnice dosti
horší kvality. Budeme-li ve městech hledat taxislužbu, jistě si povšimneme
nápadných bílých vozů. Taxíky jsou opatřeny taxametrem a dopravné je
regulováno státem, takže o peníze není nutno mít přílišné obavy.
Po Maltě funguje poměrně spolehlivá doprava pomocí pravidelně jezdících autobusů. Autobusové linky jsou k rozpoznání velice snadno, jejich výrazný žlutooranžový nátěr nelze přehlédnout. Hlavní autobusové nádraží se nachází v hlavním městě- ve Vallettě. Odtud se pak rozjíždějí do ostatních měst. Ve Vallettě je také levnější jízdné. Rozhodnete-li se nastoupit na linky vyjíždějící z Julians nebo Sliemu, zaplatíte dvakrát tolik. Je důležité trochu přiblížit, jak místní autobusová dopravní síť funguje, na co si dát pozor a na co se naopak dostatečně připravit. Na Maltě sice jsou vyznačené autobusové zastávky, přesto je však potřeba dát řidiče dostatečně jasně najevo (například důrazné zamávání rukou), že máte zájem do autobusu nastoupit. Velmi praktické je mít u sebe rovnou připravené peníze na jízdenku, nejlépe drobné. Kdyby měl řidič špatnou náladu a neměl peníze na vrácení, může se stát, že pasažéra vyhodí. Jiných komplikací však není nutno se obávat. Místní autobusy také mají zajímavý postup, chce-li cestující vystoupit. Novější autobusy už bývají opatřeny zvonky a tak není obtížné dát řidiči vědět a žádosti vystoupit. Může se však ještě stát, nastoupí-li turista do staršího autobusu, že k vystoupení bude muset použít velmi specifický způsob. Především dříve se jako upozornění pro řidiče používal provaz natažený celým autobusem. Za něj bylo potřeba pořádně zatahat a vepředu se tím rozezvonil zvoneček. Řidič tak věděl, kde je třeba zastavit. Možná trochu zbytečné je, že všechny zastávky jsou na znamení, a tak je nutné tímto způsobem upozornit řidiče pokaždé. V některých městech jezdí dokonce po 11 hodině noční autobus nebo letní speciální linka. Tyto noční spoje mají za úkol především přepravit mladé lidi domů z diskoték nebo nočních klubů. Je-li potřeba se v noci přepravit a žádný autobus zrovna nejede, nabízí se otázka stopování. Ačkoliv na Maltě není stopování zakázané, je velmi neobvyklé a vždy bude lepší najít jiný způsob, jak se přemístit.
autor: Pavla Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.