Nacházíte se: Úvodní stránka > Portugalsko > Města a Místa > Azorské ostrovy
Sponzorované odkazy:
Kdysi řekl Heinrich Heine, že: „Příroda dovede stejně jako básník vytvořit největší efekty s nejmenším počtem prostředků.“ Pravdu naleznete právě tehdy, když spatříte Azorské ostrovy. Panenská příroda, smaragdově zelená a nebesky modrá jezera, krátery, hory a malebná údolí – to je jen malá část toho, co nám souostroví nabízí.
Azory vznikly již zhruba před 20 miliony let, a to v důsledku vulkanické činnosti, která zde vytvořila takřka měsíční krajinu. V minulosti je řada učenců označovala za část bájné Atlantidy. Odhaduje se, že prvními přistěhovalci byli již v 11. století př. n. l. Féničané, poté Kartaginci, Arabové, Normané a Janované. Historikové se ale shodují, že tyto civilizace zde žily pouze přechodně. Stejně tak jsou rozdílné názory na rok objevení – některé publikace zmiňují rok 1427, více badatelů se ale přiklání k tomu, že za vlády krále Jana I. v roce 1431 objevil portugalský mořeplavec Goncalo Cabral Velho skalní útesy Formigas, v roce 1432 pak první ostrov Santa Maria a postupně odhalil i dalších osm zbývajících ostrovů, posledním byl ostrov Graciosa v roce 1453. Zanedlouho došlo k rychlému osídlování, osadníci přijížděli z různých zemí, přičemž největší podíl přistěhovalců tvořili překvapivě Vlámové. Krátce po vzniku Personální unie se Španělskem si souostroví podmanil španělský král Filip I., za jeho vlády ale rozvoj upadal stejně jako v celém Portugalsku, proto po navrácení do rukou portugalského krále Jana IV. Azory neměly zdaleka takový význam jako dřív. V 17. století na ostrovy proudili noví osadníci, což se projevilo na stále bohatší kultuře a o něco později i na opětovném rozkvětu.
Azorské ostrovy jsou nazvány podle jestřábů (port. acores), které si ale původní obyvatelé spletli s káňaty. Tvoří jej devět ostrovů, které se dělí geograficky na tři skupiny, a to na skupinu západní, která se skládá z ostrovů Flores a Corvo; centrální, kterou prezentují Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico a Faial a nakonec východní, tvořenou ostrovy Sao Miguel a Santa Maria. Souostroví se nachází 1300 km od břehů Portugalska uprostřed Atlantského oceánu a zaujímá plochu o rozloze téměř 2350 km2. Na této ploše se potkávají tři litosférické desky, při jejichž nárazech může docházet k vulkanické činnosti. Celkový počet obyvatel je téměř 250 tisíc, přičemž polovina populace žije na ostrově Sao Miguel. Správními středisky jsou Ponta Delgada (Sao Miguel), Angra do Heroísmo (Terceira) a Horta (Faial). Podnebí je mírné a pro turistiku jako stvořené; nejteplejší počasí je v červenci a v srpnu, kdy teploty dosahují maximálně 25°C. Scenérie tvořená horami a údolími, krátery a gejzíry, jeskyněmi, vroucími prameny a v neposlední řadě již zmiňovanými jezery vás okouzlí. Nezapomíná se tu ani na milovníky vodních radovánek, pláží je tu sice poskrovnu – Atlantik je studený, ale za to je zde jedinečná možnost windsurfingu, jachtingu a potápění. Můžete si zde půjčit i loďku a rybařit či se jen tak nechat unášet krásou okolí a pozorovat delfíny nebo velryby. Při procházce si díky místní flóře budete připadat jak v botanické zahradě.
Je největším ostrovem, kde můžete vidět řadu památek, od kostelů přes kaple, kláštery až po paláce. Právě na tomto ostrově je také Ohnivé jezero, které vzniklo v 16. století a je jedním z nejatraktivnějších míst. Na první pohled upoutá jedno z nejnavštěvovanějších míst – kráter s jezery Caldeira das Sete Cidades. Ve Vale das Furnas můžete ochutnat vodu z léčivých pramenů nebo si dát koupel v teplých léčebných bazénech. Ne nadarmo se tomuto ostrovu říká „Zelený ostrov“.
Hlavní město ostrova Angra do Heroísmo je na seznamu UNESCO a to díky architektonickým památkám z doby kolonialismu. Za návštěvu stojí zejména pevnost Sao Sebastiăo z 16. století, palác kapitánů a místní kostely. I tady se nachází řada kráterů a jezírek.
Tzv. „Modrý ostrov“ dostal své jméno díky hojně se vyskytujícím hortenziím a proslul zejména kvůli nejvhodnějším podmínkám pro surfování a jachting. Obdivovatele pamětihodností potěší četné kostely a muzea, milovníci přírody budou nadšeni z jeskyní na Costa da Feteira.
Víno a velryby, tak by se dal charakterizovat ostrov Pico, který ale uchvátí i řadou kostelů a rozlehlými sídly uprostřed vinic.
Pokud máte rádi romantiku starobylých uliček, pak se vydejte do města Santa Cruz da Graciosa. Neopakovatelný zážitek získáte i z návštěvy jeskyně s podzemním jezerem Furna do Enxofre.
Město Velas na tomto ostrově je důležitým rybářským přístavem, na trzích zde můžete koupit čerstvé ryby za příznivé ceny.
Dech beroucí krásu přírody a architektonické památky můžete spatřit samozřejmě i na ostrovech Santa Maria, Flores a Corvo. Každý ostrov má něco do sebe. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.