Nacházíte se: Úvodní stránka > USA > Informace > Historie USA
Sponzorované odkazy:
Mluvíme – li o USA, je třeba zdůraznit, že je to poměrně mladý stát a že jej založili evropští kolonisté. Amerika samotná ale byla objevena již někdy kolem roku 1000 severským národem Vikingů, kteří se zde ale trvale neusídlili, a tak jedinými obyvateli Ameriky byli až do roku 1400 původní indiánské kmeny. Koncem 15. století vrcholila v tehdejší Evropě renesance a s ní souvisely i zámořské plavby a objevy. Při jedné z nich v roce 1492 doplul Španěl Kryštof Kolumbus k pobřeží Bahamských ostrovů a až do své smrti byl přesvědčen, že doplul do Indie. Že tomu tak není, tvrdil další z mořeplavců – Amerigo Vespucci, po kterém byla později Amerika pojmenována.
Do nově objevené Ameriky přicházeli přistěhovalci z Evropy a postupně zde vytvořili 13 osad. V průběhu času však docházelo k častým sporům s Anglií, na které byly tyto osady závislé, což nakonec v roce 1773 vyvrcholilo tzv. „Bostonským pitím čaje“, tedy vyházením nákladu čaje – symbolu Anglie- do moře v Bostonu, čímž osadníci vyjádřili svůj nesouhlas s anglickou politikou. Poté proběhla válka za nezávislost 13 osad, kterou tehdejší Američané vyhráli, a tak se Anglie Ameriky vzdala a uznala nezávislost těchto osad. 4. 7. 1776 bylo vydáno Prohlášení nezávislosti amerických osad a dalo tak vzniknout novému státu – USA. Roku 1787 byla vyhlášena Americká ústava, USA se staly unií v čele s Kongresem a začaly se rozšiřovat směrem na západ a na jih. Prvním prezidentem Spojených států byl zvolen George Washington. Po osamostatnění se od Anglie zažívaly USA rozkvět v oblasti průmyslu, zemědělství a techniky.
Postupně se však začaly prohlubovat hospodářské rozdíly mezi vyspělejším Severem a plantážnickým Jihem. Sever byl svobodný a průmyslový, na Jihu stále převládalo otroctví a projevovala se zaostalost. Vyvrcholením sporu bylo zvolení prezidenta Abrahama Lincolna, který byl obhájcem svobody a odpůrcem otroctví. Začala válka Severu proti Jihu, kde zvítězil Sever a následně v roce 1863 byla vyhlášena Emancipační proklamace, která zaručovala všem otrokům svobodu a rovnoprávnost. Postupně došlo k opětovnému hospodářskému rozmachu. Co se politického systému týká, tak v USA vznikly dvě hlavní politické strany – Republikáni a Demokraté. Ústavní institucí je Nejvyšší soud a Kongres, který je složen ze Sněmovny reprezentantů a Senátu. Výkonnou moc má prezident a ministerstva a soudní moc soudy.
Tak jako každá jiná země mají i USA své symboly a státní znaky. Americká vlajka je složena z hvězd a pruhů, přičemž 50 bílých hvězd na modrém poli symbolizuje 50 států USA a 13 pruhů 13 původních amerických osad. Spojené státy mají také mnoho přezdívek, mezi nejznámější patří např. „Pizza“ či „ Salátová mísa“, což, jak mnozí jistě správně tuší, má původ v etnické a národnostní různorodosti amerického obyvatelstva. Lidé žijící v USA mají předky v Evropě, Africe, Asii i dalších koutech světa a často zde na okrajích měst vznikají např. čínské čtvrti. Velmi početnou menšinou jsou v USA potomci španělských přistěhovalců, proto zde také vznikají dvojjazyčné školy – učí se zde jak anglicky, tak i španělsky. Z náboženství zde převládá křesťanství.
Autor textů je Barbora Keprdová .
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.