Nacházíte se: Úvodní stránka > Indonesie > Informace > Fauna a flora v Indonésii
Sponzorované odkazy:
Indonésie je státem, který se mimo jiné vyznačuje také velkým přírodním bohatství. Je to země bohatá na různorodost nejen fauny ale i flóry. Indonésii totiž protíná Wallacova linie (což je imaginární hranice mezi australskou a asijskou faunou a flórou) .Díky tomu má Indonéská fauna a flóra velmi mnoho rysů společných Asijskému kontinentu i Austrálii.I přesto najdeme velké množství endemických rostlin i zvířat právě zde: orangutany, jednorohé jávské nosorožce, komodské draky, tygry a mnoho jiných.
Orangutani spadají řádu primátu a samotný název orangutan v malajštině znamená: „ orang utan“ neboli lesní muž. V současnosti jsou popsány pouze dva žijící druhy a oba kriticky ohrožené – Orangutan Bornejský a Orangutan Sumarenský.. Právě Orangutan Sumarenský je v dnešní době silně kriticky ohrožen. Na světě ho zbývá již jen něco málo okolo 3 – 5 tisíc. Příčinou masového vymírání orangutanů je masové kácení pralesů. Protože orangutani tráví 99 procent svého života v korunách stromů, je pro ně úbytek lesního porostu smrtící.
Název „Komodský drak“ byl tomuto ještěrovi dán díky jeho silné dravosti. Pravý biologický název je ale Varan Komodský. Vyskytuje se pouze endemicky a to na pěti Indonéských ostrovech – Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasani. Můžeme ho ale běžně vidět i v ZOO, např. v ZOO Praha na něj můžeme natrefit v oddělení Indonésie.
Označení Tygr se používá pro rod kočkovitých šelem s výskytem v oblasti Asie a Indonésie. Pod tento rod spadá pak více druhů tygrů (např. Tygr Sumaterský , Tygr Bengálský, Tygr Ussurijský,…), kteří jsou ale v dnešní době většinou kriticky ohroženi. Příčinou je opět úbytek životní prostoru ale i agresivní lov těchto koček, především pro jejich kožešinu. Tygři měli ( a dodnes v mnohých místech Indonésie mají) také náboženský a kulturní význam. Například některá božstva na sebe brala podobu tygrů a jsou tak zobrazována. Zvlaštností jsou také Bílí tygři. Bíla barva je důsledkem recesivně děděné barevné odchylky. Tato zabarvení se však vyskytuje jen u Bengálských Tygrů.
Flóra je v Indonésii ovlivněna klimatem – tropickým podnebím s velkým množstvím tropických deštných pralesů a s přítomností monzunových dešťů ( 1500 – 3000 mm srážek ročně) Díky tomu je flóra Indonésie značně odlišná než od flóry Austrálie a Asie. V oblasti roste přibližně 40 000 druhů rostlin (toto číslo představuje asi 10 – 12 procent celkového počtu druhů na Zemi). Indonéští obyvatelé pak využívají přibližně 6000 druhů (v zemědělství, floristice nebo při výrobě farmak). Nejvýznamnější zemědělskými plodinami jsou batáty, fazole, sója, kukuřice, brambory, rýže nebo podzemnice olejná. V pěstování palmy olejné se pak Indonésie řadí na druhé místo na světě.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.