Nacházíte se: Úvodní stránka > Indonesie > Informace > Turistické informace
Sponzorované odkazy:
Oficiálním jazykem je indonéština ( řední podoba malajštiny), angličtina ( Jakarta, Bali, větší města), nizozemština, velké množství regionálních jazyků a jejich dialektů ( například jávština).
Oficiálním platidlem je indonéská rupie (originální název Rupiah; zkratka Rp). Její menší hodnotou (setinou) je sen, ale jedná se o příliš malou jednotku, proto pro ni nejsou žádné bankovky ani mince. Mince mají hodnotu od 25 do 1 000 rupií. Bankovky pak od 1 000 do 10 000 rupií.
Náboženství je především muslimské ( k islámu se hlásí kolem 88 procent), hinduistické (kolem 2 procent), katolické (kolem 5 procent) a buddhistické ( kolem 1 procenta). Díky převaze muslimů je nutné mít na paměti, že je levá ruka je považována za nečistou, kontakt mezi osobami stejného pohlaví je na veřejnosti nevhodný, podání rukou mezi nimi je absolutně společensky nepřístupné, oproti tomu projevy náklonnosti mezi stejným pohlavím jsou brány jako běžné.
Víza jsou povinná, vydávají se na dobu dvou měsíců. Krom nich je nutné mít platný cestovní pas a důkaz o pokračování cesty.
Užívání kreditních karet je běžnější ve velkých městech, kde se jimi dá platit například na letišti nebo v hotelích. Ve vesnicích je vhodné mít místní měnu, stejně tak při placení na místních trzích nebo v dopravních prostředcích. Pokud si chce turista pronajmou automobil, musí být starší 18 let a vlastnit mezinárodní řidičský průkaz.
Co se týče bezpečnosti je nutné si dávat na své osobní věci, především doklady velký pozor. Časté jsou především projevy drobné kriminality ( krádeže, kapesní krádeže), projevy násilí nebo loupežných přepadení jsou méně časté. Ministerstvo zahraničí ČR přesto doporučuje mít u sebe fotokopie některých dokladů ( hlavně pasu) ještě před začátkem cesty. V případě ztráty nebo odcizení je pak jejich opětovné vyřízení podstatně snazší a rychlejší.
Tak samo cestování do odlehlejší oblastí je výrazně nebezpečnější, proto je dobré se ještě před cestou informovat o situaci, jaká v zemi (popřípadě v daném regionu) panuje (například na jihu Filipín operuje teroristická skupina Abu Sayyafa, která unáší zahraniční turisty; zcela stabilní také není situace v provincii Moluky nebo oblasti Acehu na severu Sumatry, atd.).
Především na Bali se nedoporučuje ani konzumace araku – speciální pálenky – ani míchaných nápojů na jeho základu. Postupy výroby málokdy dodržují předepsané normy a proto má arak na kontě několik úmrtí turistů. Tak samo je nutné vyvarovat se pouličním zvířatům ( opět na Bali je riziku nákazy vzteklinou velmi vysoké).
Z hlediska médií je možnost připojení k internetu ( především hotely, letiště), využití roamingu je v dnešní telefonech nastavováno automaticky (např. roamingovým partnerem pro společnost T-mobile je PT. Excelcomindo Pražana TBK), k dispozici jsou i anglicky vydávané místní noviny – The Jakarta Post, nebo nejčtenější deník Kompas.
Pro více informací jsou doporučovány především stránky Ministerstva zahraničí České republiky. Zde jsou uvedeny kontakty na kontaktní český úřad i na velvyslanectví v Jakartě, konzulát Surabaya, konzulát Makassar a konzulát Bali.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.