Nacházíte se: Úvodní stránka > Indonesie > Města a místa > Sumbawa
Sponzorované odkazy:
Sumbawa je indonéský ostrov v souostroví Malých Sund. Na západ od něj se nachází Lombok, na východ Flores a na severovýchodě Sumba. Co se geografie týká, je na západ od ostrova také průliv Alas, dále zde najdeme záliv Saleh a Floreské moře.Kolem Sumbawy je množství maličkých ostrůvků, např. Moyo Island, Sangeang Island a na východě Komody. Ostrov Sumbawa patří do provincie West Nusa Tenggara.
Pohled na část ostrova Sumbawa, autor: a_rabin
Sumbawa rozhodně nepatří co do velikosti mezi malé indonéské ostrůvky. Se svou rozlohou 15,448 km2 je totiž třikrát větší než Lombok. Žije zde asi jeden a půl milionu obyvatel a co se týká náboženství, je tento ostrov pomyslnou hranicí mezi západními indonéskými ostrovy, které inklinují k indickým náboženstvím a východními ostrovy, kde už má Indie menší vliv. Jako další indonéské ostrovy, je i Sumbawa rozdělena na několik administrativních oblastí. Jsou čtyři – West Sumbawa Regency, Sumbawa Regency, Dompu Regency a Bima Regency. Hlavní město, nebo spíše centrum (říká se mu zde také kota) se nazývá Bima.
Sumbawa má historicky dvě hlavní skupiny jazyků , které jsou ale tak rozdílné, že jeden druhému navzájem nerozumí. Jedna skupina se nachází více na západě a jmenuje se Basa Semawa, a je velmi podobná jazyku Sasak, kterým se mluví na Lomboku. Druhá skupina jazyků se jmenuje Nggahi Mbojo a mluví jí spíš lidé na východě země. Království ve městech Sumbawa Besar a Bima byla vždy středem pozornosti a dění na ostrově. Nyní jsou to dvě největší města na Sumbawě a jsou centrem různých kulturních skupin, které spolu tento ostrov sdílejí. Oficiální počet obyvatel v roce 2005 byl 1,219,590.
Sumbawa leží v tzv. tichomořském ohnivém prstenci, tedy v oblasti s intenzivní sopečnou činností. Je to tedy vulkanický ostrov s vulkánem Mount Tambora, který vybuchl v roce 1815. Byla to nejsilnější sopečná erupce v moderní historii, čtyřikrát silnější než výbuch sopky Krakatoa mezi Jávou a Sumatrou v roce 1883. Zahynulo tehdy až 72 000 lidí , včetně afinity známé mezi archeology jako království Tamboran. Výbuch sopky způsobil také to, že se do atmosféry dostalo obrovské množství prachu a popela, které způsobilo, že rok 1816 byl „rokem bez léta“.
Na ostrově se těží zlato a měď, a to hlavně v západní části. Těží zde společnost Newmont Mining Corporation. Významnou zemědělskou plodinou ke rýže, místní obyvatelé ji používají kromě jídla i např. na stavění střech domů.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.