Nacházíte se: Úvodní stránka > Indonesie > Sumbawa - D
Sponzorované odkazy:
Sumbawa je indonéský ostrov v souostroví Malých Sund. Na západ od něj se nachází Lombok, na východ Flores a na severovýchodě Sumba. Co se geografie týká, je na západ od ostrova také průliv Alas, dále zde najdeme záliv Saleh a Floreské moře.Kolem Sumbawy je množství maličkých ostrůvků, např. Moyo Island, Sangeang Island a na východě Komody. Ostrov Sumbawa patří do provincie West Nusa Tenggara.
Sumbawa rozhodně nepatří co do velikosti mezi malé indonéské ostrůvky. Se svou rozlohou 15,448 km2 je totiž třikrát větší než Lombok. Žije zde asi jeden a půl milionu obyvatel a co se týká náboženství, je tento ostrov pomyslnou hranicí mezi západními indonéskými ostrovy, které inklinují k indickým náboženstvím a východními ostrovy, kde už má Indie menší vliv. Jako další indonéské ostrovy, je i Sumbawa rozdělena na několik administrativních oblastí. Jsou čtyři – West Sumbawa Regency, Sumbawa Regency, Dompu Regency a Bima Regency. Hlavní město, nebo spíše centrum (říká se mu zde také kota) se nazývá Bima.
Sumbawa má historicky dvě hlavní skupiny jazyků , které jsou ale tak rozdílné, že jeden druhému navzájem nerozumí. Jedna skupina se nachází více na západě a jmenuje se Basa Semawa, a je velmi podobná jazyku Sasak, kterým se mluví na Lomboku. Druhá skupina jazyků se jmenuje Nggahi Mbojo a mluví jí spíš lidé na východě země. Království ve městech Sumbawa Besar a Bima byla vždy středem pozornosti a dění na ostrově. Nyní jsou to dvě největší města na Sumbawě a jsou centrem různých kulturních skupin, které spolu tento ostrov sdílejí. Oficiální počet obyvatel v roce 2005 byl 1,219,590.
Sumbawa leží v tzv. tichomořském ohnivém prstenci, tedy v oblasti s intenzivní sopečnou činností. Je to tedy vulkanický ostrov s vulkánem Mount Tambora, který vybuchl v roce 1815. Byla to nejsilnější sopečná erupce v moderní historii, čtyřikrát silnější než výbuch sopky Krakatoa mezi Jávou a Sumatrou v roce 1883. Zahynulo tehdy až 72 000 lidí , včetně afinity známé mezi archeology jako království Tamboran. Výbuch sopky způsobil také to, že se do atmosféry dostalo obrovské množství prachu a popela, které způsobilo, že rok 1816 byl „rokem bez léta“.
Na ostrově se těží zlato a měď, a to hlavně v západní části. Těží zde společnost Newmont Mining Corporation. Významnou zemědělskou plodinou ke rýže, místní obyvatelé ji používají kromě jídla i např. na stavění střech domů.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.