Nacházíte se: Úvodní stránka > Česko > Města a místa > Brno
Sponzorované odkazy:
Území Brna bylo osídleno již od pravěku, přes doby Velké Moravy, až do 10. století, kdy zde vznikla osada Staré Brno, která dala městu jméno.
Ve 13. století začalo být město kolonizováno a ve 14. století zažívá svůj největší rozkvět. V této době začínají v Brně působit také řád Augustiánů.
Za husitských válek se město přiklonilo na stranu krále Zikmunda a za vlády Jiřího z Poděbrad podporovalo jeho protivníka Matyáše Korvína.
V 17. století, po bitvě na Bílé hoře, bylo Brno rekatolizováno a do města přišli jezuité. Roku 1645 se město jako jediné ubránilo obléhání švédských vojsk, za to získalo nová privilegia.
Roku 1742 město opět marně dobývali, tentokráte Prusové, a roku 1777 bylo v Brně založeno biskupství, což podtrhlo jeho význam. V 18. století dochází k význačnému rozvoji průmyslu. Brno již není považováno pouze za pevnost. Proto se v této době ze Špilberku, nejznámější městské pevnosti stává vězení. V 19. století opět dochází k městskému rozvoji. Jsou stavěny školy, zavádí se plynové osvětlení, pouliční doprava.
Po první světové válce se Brno stává druhým největším městem republiky a po druhé světové válce získává konečnou podobu, jaká je známá dodnes.
Brno se nachází v centru Moravy a je druhým největším městem České republiky. Je obklopeno mírným terénem, převážně kopcovitého rázu. Městem protékají řeky Svitava a Svratka.
Silniční doprava – Brno je důležitým dopravním uzlem v rámci České republiky. Křižují se zde dálnice D1, vedoucí z Prahy do Brna, a dálnice D2, vedoucí z Brna do Bratislavy. Navíc jsou obě tyto dálnice součástí transevropských magistrál vedoucích ze severu na jih a ze západu na východ.
Železniční doprava – Brno je svou polohou situováno na mezinárodní trase Balkán – Budapešť – Brno – Praha – Berlín – Skandinávie. Navíc je město součástí projektu vysokorychlostních železničních tratí a staví zde vlaky EuroCity, jedoucí z Vídně do Prahy.
Městská hromadná doprava – stejně jako každé větší město má samozřejmě i Brno zaveden systém městské hromadné dopravy. Návštěvníci mohou k přepravě využít autobusy, tramvaje a trolejbusy. Jízdné je určováno časovými a zónovými tarify a jízdenky lze sehnat po celém městě.
Letecká doprava – brněnské letiště Tuřany je tzv. záložním letištěm pro Prahu v případě nepříznivých meteorologických podmínek. Uskutečňují se zde pravidelné lety hlavně do Prahy, Londýna, Moskvy a samozřejmě charterové lety cestovních kanceláří.
Nabídka ubytovacích a stravovacích zařízení v Brně se nijak neliší od nabídky České republiky. Turisté si mohou vybrat od nejlevnějších zařízení až po luxusní hotely a restaurace.
Špilberk – hrad založený v druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. se v 17. století proměnil na mohutnou pevnost s proslulým žalářem. Sem byli uvrhování jak kriminálníci, tak političtí vězni. Vězení disponuje celkem 29 kobkami a k nejznámějším vězňům, kteří si zde odpykávali svůj trest patří baron František Trenck a Václav Babinský.
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie – jedna z nejvýznamnějších gotických památek. Založena královnou Eliškou Rejčkou roku 1323. V 18. století částečně přestavěna do barokního slohu.
Biskupský dvůr – původně gotický komplex budov z roku 1352, který byl v 16. století přestavěn a od roku 1818 v něm sídlí Moravské zemské muzeum.
Kapucínská hrobka – nachází se v kapucínském klášteře. Jsou zde uloženy mumie kapucínských mnichů.
Židovský hřbitov – je největším židovským hřbitovem na Moravě. Je zde pohřben například herec Hugo Haas.
Zderadův sloup – gotický sloup, původně sloužil k vyznačení hranic dosahu městského brněnského práva. V letech 1863 až 1865 byl zrekonstruován a přesunut.
Vila Tugendhat – dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, v roce 2001 zapsána na seznam UNESCO.
Veveří – hrad ležící nad Brněnskou přehradou. Nachází se u něj kaple Matky Boží z konce 12. století.
Katedrála svatého Petra a Pavla – zkráceně Petrov je národní kulturní památkou a je vyobrazena na české desetikoruně. Je postavena převážně v barokním stylu.
Klášter Minoritů – založen roku 1230 řádem Minoritů a jako jediný neprošel až do dnešní doby žádnou změnou.
Kostel Nalezení svatého Kříže – náleží ke klášteru Kapucínů, leží pod ním Kapucínská hrobka.
Dům pánů z Lipé – palác z druhé poloviny 14. století, patřil celé řadě majitelů. Na počátku 21. století byl zrekonstruován a v dnešní době v něm sídlí restaurace, kavárny, vinárny, obchody a několik firem.
Kostel svaté Kunhuty – jedna z nejstarších staveb v Brně. Pochází v roku 1211.
Kostel svatého Jakuba – ze 13. století. Původně určen pouze pro německé obyvatelstvo, které se usídlilo v okolí kostela.
Autorem textů je Jana Mrkvíková
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.