Nacházíte se: Úvodní stránka > Indie > Města a místa > Nové Dilí
Sponzorované odkazy:
Město Nové Dillí je hlavním městem asijského státu Indie. Nové Dillí je součástí velké metropole Dillí, která je současně největším indickým městem. V tomto městě sídlí vláda a mnoho důležitých institucí. S příchodem do Nového Dillí se může Evropanovi zdát, jakoby se ocitl v jiném světě. Město je velmi chaotické a některé ulice neuklizené a znečištěné. Jedním slovem zachytit zdejší atmosféru je naprosto nemožné. Různé části Nového Dillí budou působit zcela odlišnými dojmy, také proto je těžké vystihnout a správně popsat pravou tvář Nového Dillí.
Stejně tak jako ostatní indická města, i Nové Dillí bude na nově příchozího působit velmi ozporuplným dojmem. Velká indická města bývají směsicí pachů, hluku, mnohdy nepořádku a chaosu. Je skutečně důležité uvědomit si, že toto je zkrátka Indie. Co v evropských zemích platí, zdá se jako by právě zde bylo naopak. Rozhodně však nelze Nové Dillí líčit jako zaostalé chudé město. Místní ekonomika vzrůstá a kultura je zde tak jedinečná jako málokde. Místní jsou velmi přátelští. Nutno však poznamenat, že mnohdy může obtěžovat přílišný zájem, zejména různých obchodníků. Evropští turisté bývají oblíbeným cílem prodavačů různých drobných předmětů a jiných výdělku chtivých Indů. Při procházce Novým Dillím může nastat malý problém s orientací. Ne každý se ve zdejších ulicích vyzná a všudypřítomné návaly lidí v tomto směru také nepomohou. Ulice bývají přecpané k prasknutí. Po silničce se vlečou automobily brzděné chodci, kolem projíždějí známí cyklorikšové s turisty nebo třeba celou indickou rodinou v povoze, který sami táhnou. Na takto přecpaných vozovkách však lze také počítat s občasnou překážkou v podobě uprostřed silnice stojící krávy. Toto posvátné zvíře zde má privilegované postavení. I přes první dojem, kdy se zdá být celá Indie téměř odříznutá od světa, jistě překvapí poměrně časté a velice levné internetové kavárny.
Během procházky městem můžeme narazit na místo, kde bylo zpopelněno tělo slavného a nezapomenutelného Mahátmy Gándhího. Gándhí byl známý politik s touhou po míru a jednotě. Svůj život prožil bojem za své ideje a udělal pro Indii velmi mnoho. V pokročilém věku byl zavražděn náboženským fanatikem a kus od centra Nového Dillí mu byl vystavěn černý mramorový pomník. V blízkosti pomníku můžeme také narazit na jemu věnované muzeum.
Nové Dillí se může pochlubit poměrně velkým množstvím velmi zajímavých, historicky hodnotných budov. Výletů a exkurzí si tedy turista v Novém Dillí může dopřát do sytosti a vzhledem k několika konkrétním cílům, jako je třeba Humájúnova hrobka, červená pevnost Red Fort nebo mešita Džámí skutečně bude o co stát. Je však potřeba počítat, že u těchto natolik významných památek budou fronty turistů i Indů, což může prohlídku velmi zdržet, možná i znepříjemnit. Během návštěvy Humajúnovy hrobky jistě překvapí a okouzlí rozlehlá upravená zahrada. Samotná stavba také nepatří k velikostně skromným, bývá přirovnávána k Tádž Mahálu. Hrobka byla postavena v 16. století a to pro mughalského císaře Humajúna. Humajúnova hrobka je tedy krásným, velkým a honosným mauzoleem s typickou mughalskou architekturou a příjemným pěkným zdobením. Celé mauzoleum je vyvedené v načervenalé barvě v kombinaci s bílými detaily. Dalším zajímavým místem a unikátem zároveň je mešita Džámí, neboli Jama Masjid. Tato mešita je největší z celé Indie a patří dokonce i k největším na světě. Mešita byla vystavěna za vlády Šáhdžahána v polovině 17. století. Do Jama Masjid je vstup turistům povolen, a podívanou, kterou mešita nabízí, je vskutku úchvatná. Přijde-li turista na prohlídku mešity například s odhalenýma nohama, postačí, když si zde zapůjčí roucho. Prohlídka zahrnuje jen určitou část mešity, a do modlitebny se nejspíš bohužel nedostanete. Kousek od mešity Džámí stojí další, historicky velice hodnotná pevnost, Red Fort. Red Fort neboli červená pevnost je velice význačnou a důležitou v měřítku celé Indie. Budova je velmi dobře střežena, a každý, kdo by si ji přál prohlédnout, musí podstoupit důkladnou osobní prohlídku. Červená pevnost byla stejně jako Jama Masjid postavena za vlády Šáhdžhána v 17. století, o několik let dříve než zmiňovaná mešita.
Oproti ostatním náboženským či památným budovám je Lotosový chrám vskutku mladou stavbou. Dokončený byl až koncem 20. století a architekti se jeho výstavbou snažili co nejvěrohodněji vystihnout podobu lotosového květu. Celý chrám je obklopen udržovanou zelení a vše působí moderním svěžím dojmem. Lotosový chrám má půdorys pravidelného devítiúhelníku. Tato skutečnost vychází ze symboliky spojené s náboženstvím Bahá‚í, které je právě v Lotosovém chrámu uctíváno. Toto náboženství vzniklo v 19. století a jeho zakladatelem byl Bahá‘u'lláh.
Autor: Šárka Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.